24.03.2023
Paweł Cerkanowicz

Nowa karetka

Nowa karetka

Na początku 2023 roku jeleniogórskie Pogotowie Ratunkowe wzbogaciło się o pięć nowych ambulansów. Jeden z nich trafił do stacji Pogotowia Ratunkowego w Gryfowie Śląskim. Uroczyste przekazanie ambulansu nastąpiło 23 lutego. Gryfowscy ratownicy oddali swój  wysłużony ambulans a przyjęli na stan zupełnie nowy samochód marki  Mercedes Sprinter 419. Samochód wyposażony jest w dwulitrowy silnik diesla, ma dołączany napęd na cztery koła (4×4), dodatkowo wyposażony jest w udogodnienia dla kierowcy np. asystent pasa ruchu, po raz pierwszy mamy również samochód z ośmiobiegową automatyczną skrzynią biegów.  Ponadto, nowy ambulans wyposażony został w nosze elektryczno-hydrauliczne, których koszt wyniósł 171 069,90 zł, krzesło kardiologiczne z opcją schodołazu za kwotę 13 862,54 zł., najnowocześniejszy model defibrylatora Lifepak, ssak elektryczny a nawet wbudowane urządzenie do dezynfekcji powierzchni i powietrza.

Koszt jednej karetki to: 765.610,48 zł, z czego: 652.000,00 zł to środki pochodzące ze Skarbu Państwa pozyskane za pośrednictwem Wojewody Dolnośląskiego, a pozostała kwota 113 610,48 zł to wkład własny, wypracowany przez Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze. Wartość wyposażenia w całości sfinansowana została ze Skarbu Państwa za pośrednictwem Wojewody Dolnośląskiego.

Podczas uroczystości przekazania nowego ambulansu, które odbyło się w Gryfowie Śląskim obok stacji pogotowia ( na terenie szpitala ) obecni byli: Mariusz Gierus dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze, Piotr Bednarek – rzecznik prasowy jeleniogórskiego pogotowia, radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego: Andrzej Kredkowski i Teresa Zembik, Andrzej Tartak zastępca burmistrza Gryfowa Śląskiego, Krzysztof Król prezes Zarządu OSP, gryfowscy radni: Urszula Maga, Kamil Kowalonek, Grzegorz Piejko oraz Robert Skrzypek, który jako ratownik medyczny jest również pracownikiem Pogotowia Ratunkowego, oraz ratownik medyczny lider gryfowskiej podstacji  Przemysław Patena wraz z zespołem,  który w tym dniu pełnił służbę:  Ewa Redzisz i Tomasz Laszczak.

Dzięki dobrej współpracy Pogotowia Ratunkowego z gryfowskim samorządem  w ubiegłym roku gryfowscy ratownicy mogli podnieść swoje kwalifikacje w zakresie obsługi urządzenia USG, które zostało częściowo sfinansowane przez gminę Gryfów Śląski w kwocie 10.000 złotych.

Zdjęcia pochodzą ze strony: lwowecki.info

                                                                                                                    Robert  Skrzypek

 

Zdrowych pełnych spokoju i nadziei Świąt Wielkanocnych ,
wiosennego optymizmu, wiary w lepsze jutro,
wielu ciepłych i radosnych chwil oraz dobrego wypoczynku
w gronie najbliższych

życzy
Radny Rady Miejskiej
Robert Skrzypek

Drukuj/generuj pdf

Na skróty