01.02.2017
Agnieszka Muszka

Nie bądź obojętny – reaguj!

Nie bądź obojętny – reaguj!

Kot to stworzenie odczuwające zadowolenie i niezadowolenie,  zna uczucie przyjemności, przykrości, radości i smutku, przywiązuje się i przyzwyczaja, zna modulację głosu ludzkiego, odczuwa wstręt, lęk, tęsknotę i złość. Dlatego wszyscy miłośnicy kotów pragną, aby nie działa im się krzywda, by nie były bite, przepędzane, bezdomne czy głodne.

Kot, podobnie jak pies, jest stworzeniem niezmiernie bliskim człowiekowi. Od stuleci żyje z nim wspólnie pod jednym dachem, dzieli z nim nieustannie złe i dobre chwile, niejednokrotnie razem z nim śpi i spożywa to samo co on. Pomimo tego, koty porównywalnie jak i wszystkie inne zwierzęta, mają tak swoich przyjaciół jak i wrogów.

Na tego drugiego widocznie trafił wczoraj kot, który został potrącony między garażami przy ul. Żeromskiego. Nie dość, że kierowca nie udzielił pomocy poszkodowanemu zwierzęciu, to jeszcze nie powiadomił nikogo o tym zdarzeniu. Ranny kot leżał na mrozie nie wiadomo jak długo, zanim ktoś go zauważył i zadzwonił do Straży Miejskiej. Przez to dla zwierzaka było już za późno, nie doczekał przyjazdu weterynarza i odszedł za tęczowy most…

W związku z ta przykrą sytuacją przypominamy, że zgodnie z art. 25 ustawy o ochronie zwierząt Prowadzący pojazd mechaniczny, który potrącił zwierzę, obowiązany jest, w miarę możliwości, do zapewnienia mu stosownej pomocy”. W tym przypadku kierowca nie poczuwał się do odpowiedzialności i w żaden sposób nie pomógł cierpiącemu zwierzęciu. Wystarczyło zadzwonić do Urzędu Gminy i Miasta, a może pomoc nadeszłaby na czas…

Gmina Gryfów Śląski, poprzez członkostwo w Związku Gmin „Kwisa”, korzysta z usług Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Przylasku, które m.in. niesie pomoc zwierzętom domowym rannym w wypadkach drogowych. Poza godzinami pracy Urzędu, czy też Straży Miejskiej, zgłoszenia pomocy rannemu zwierzęciu może dokonać Policja, poprzez kontakt ze schroniskiem pod nr tel. 511984512.

Drukuj/generuj pdf

Na skróty