07.09.2016
Agnieszka Muszka

Narodowe czytanie na gryfowskim rynku

Narodowe czytanie na gryfowskim rynku

W pierwszą sobotę września w ponad 2000 miejsc w całej Polsce oraz za granicą odbyło się Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Wśród nich  był Gryfów Śląski, gdzie czytanie zaaranżowano na rynku.
Dzięki organizatorom akcji : Stowarzyszeniu Homo Viator, Bibliotece Publicznej i Miejsko – Gminnemu Ośrodkowi Kultury, gryfowski rynek stał się na chwilę prawdziwym Forum Romanum.

Pięknie udekorowana  roślinnymi kompozycjami, zabytkowa fontanna stanowiła idealne tło dla czytających. Większość uczestników z własnej inicjatywy przebrała się w stroje, niczym z czasów starożytnego Rzymu. Dodało to wyjątkowego kolorytu czytelniczemu przedsięwzięciu.

Zaproszenie do akcji Narodowego Czytania przyjęli: senator RP Rafał Ślusarz, burmistrz Olgierd Poniźnik, radny Rady Miejskiej Mateusz Królak, radna Powiatu Lwóweckiego Małgorzata Szczepańska,  dyrektor Szkoły Podstawowej w Uboczu Anna Pląskowska, historyk z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gryfowie Mieczysław Gnach oraz gryfowski aktor Marek Sieradzki.

Czytanie miało także wyjątkową oprawę artystyczną i muzyczną. W roli prowadzących wystąpili aktorzy Jacek Grondowy i Grzegorz Żak, którzy zaserwowali widzom także swoje własne, humorystyczne spojrzenie na Quo Vadis. Całości dopełniał Wojciech Pokrzewiński wyczarowujący piękne dźwięki na bębnach i gongach.

Dopisała zarówno pogoda, jak  i wspaniała gryfowska publiczność, której organizatorzy akcji składają serdeczne podziękowania za przybycie i żywiołową reakcję.

Impreza została sfinansowana ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego.

Drukuj/generuj pdf

Na skróty