05.11.2007
Agnieszka Muszka

Międzynarodowy Maraton Pisania Listów

Międzynarodowy Maraton Pisania Listów

Amnesty International po raz ósmy organizuje 24-godzinny Międzynarodowy Maraton Pisania Listów. Podczas tej corocznej akcji piszemy w obronie konkretnych osób, które padły ofiarą naruszeń praw człowieka na całym świecie. Maraton rozpocznie się w sobotę 8 grudnia o godz. 12.00 i zakończy w niedzielę 9 grudnia również o 12.00.

Chcemy napisać jak najwięcej listów w obronie konkretnych osób, które padły ofiarą naruszeń praw człowieka. Będziemy pisać w oparciu o sprawdzone, najbardziej aktualne przypadki naruszeń tych praw.


W zeszłym roku udało nam się w Polsce napisać blisko 22 tys. listów i prawie 115 tys. listów na całym świecie. Liczymy, że w tym roku wspólnie uda nam się w Polsce napisać co najmniej 25 tysięcy listów, a w skali międzynarodowej – pobić zeszłoroczny rekord.


Wszystkie napisane podczas Maratonu listy zostaną wysłane do decydentów politycznych na całym świecie. Sześciu osobom spośród 21, na rzecz których pisaliśmy listy w zeszłym roku, udało się pomóc. W dwóch przypadkach dostaliśmy informację, że sytuacja uwięzionych uległa poprawie.


Wkrótce ruszy strona maraton.amnesty.org.pl. Będzie ona zawierać najważniejsze informacje na temat akcji (na rzecz kogo piszemy, jak promować Maraton, sukcesy poprzednich Maratonów itp.). Strona będzie uaktualniana przez całą dobę trwania Maratonu, umożliwiając śledzenie przyrostu liczby listów, napisanych w poszczególnych miastach Polski oraz komentowanie bieżących wydarzeń.


Każdy może przyjść, napisać list i upomnieć się o prawa człowieka. Można również zorganizować Maraton w swoim środowisku lokalnym. Może to być publiczne wydarzenie. Możesz też pisać sam(a) lub w gronie przyjaciół. Każdy list się liczy.


Jak zrobić Maraton?
To bardzo proste. Są tylko trzy najważniejsze zasady:


    1. Czas: od południa 8 grudnia do południa 9 grudnia 2007


    2. Listy: dotyczące spraw zbadanych przez AI. Już wkrótce znajdziesz je na stronie maratonu maraton. Listy po napisaniu należy wysłać do adresatów – decydentów politycznych na całym świecie.


    3. Raport: po akcji daj znać, ile napisaliście i do kogo.


My zaopatrzymy Cię w komunikat prasowy, szczegółowe informacje jak można zorganizować maraton, filmy i inne materiały. Reszta zależy od Twojej inwencji.


Adres kontaktowy, pytania, informacje, zgłoszenia chęci zorganizowania Maratonu: kampanie@amnesty.org.pl.

Drukuj/generuj pdf

Na skróty