18.06.2014
Agnieszka Muszka

Kwisonalia bez granic

Kwisonalia bez granic

Od 6 do 8 czerwca br. już po raz czternasty w Gryfowie Śl. odbyły się Kwisonalia – doroczne święto miasta, które tym razem zaprezentowało się uczestnikom jako Euroregionalny ART-Festiwal bez granic. Było wiele atrakcji, dużo muzyki i dobrego humoru.

W ramach tegorocznych Kwisonaliów można było wziąć udział w konferencji naukowej zt. „Dziedzictwo kulturowe gminy Gryfów Śl. zapisane w dokumentach archiwalnych”, a także obejrzeć wystawę artysty malarza z Bischofswerdy Falka Nützsche. Atrakcji było jednak znacznie więcej. Takim przedtaktem było partnerskie spotkanie miast – Gryfowa Śl., Gryfic, Bischofswerdy i Raspenavy, ale prawdziwe świętowanie zaczęło się na ulicach miasta barwnym korowodem. Podczas uroczystego otwarcia na ART-scenie Kwisonaliów burmistrz Gryfowa Olgierd Poniźnik wraz z dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Anną Domino uroczyście zainaugurowali święto miasta. Wręczone zostały Złote Rybki, którymi tym razem uhonorowano Zofię Barczyk ze Zgorzelca oraz Roberta Skrzypka z Gryfowa Śl., a następnie wręczono wyróżnienia z okazji 60-lecia koła PZW. Na muzyczny początek nie mogło zabraknąć miejscowych przedszkolaków i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Gryfowie Śl. W piątkowy wieczór na koncertowej scenie wystąpiła grupa DUBSKA, natomiast gwiazdą pierwszego wieczoru był zespół MANCHESTER.
7 czerwca rozpoczął turniej piłki plażowej, a także hit tegorocznych Kwisonaliów – największy kocioł zupy rybnej w Polsce, którą przygotowywał szef kuchni Interferie Sport Hotel Świeradów-Zdrój Gabriel Szafranek z pomocą uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Biedrzychowicach. Podczas tego przedsięwzięcia nie mogło zabraknąć gawędziarza i znawcy kuchni myśliwskiej Grzegorza Russaka. Dziewięciu uczestników startowało w kulinarnym konkursie Smaki Kwisy. Najlepszą potrawę przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Biedrzychowicach, pokonując przy tym konkurentów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gryfowie Śl. i Koła Gospodyń Wiejskich w Młyńsku. Na kwisonaliowej ART-scenie wystąpił zespół RAIN z Raspenavy, PANCURNIK ze Lwówka Śl., CHAPTER ONE i sekcja wokalna M-GOK. W atmosferę wieczoru wprowadziły koncerty zespołów BALKAN SEVDAH i WHY. Gwiazdą wieczoru była KOBRANOCKA.
Ostatni dzień imprezy zainaugurowały zawody wędkarskie oraz turniej piłki plażowej. Nie mogło się obyć bez tradycyjnego spływu rzeką Kwisą „Na czym kto może”. Na scenie królował folklor, a w zmaganiach o galon wody przemieniony w wino walczyła Rada Miejska, Sołectwa i Urząd Gminy i Miasta, który okazał się w tym roku najlepszy. Muzycznie wieczór zainaugurował koncert Moniki Urlik – finalistki „The Voice of Poland”. Popis dobrego humoru znakomicie zaprezentował KABARET MARCINA DAŃCA, który był gwiazdą finałowego wieczoru. Ostatnim akcentem imprezy był imponujący pokaz ogni sztucznych.
Patronat medialny nad imprezą sprawował Dwutygodnik Ziemia Lubańska.
(Artur D. Grabowski)

Pełna lista sponsorów i partnerów Kwisonaliów 2014


Drukuj/generuj pdf

Na skróty