07.09.2016
Agnieszka Muszka

Krzewiowskie Ograbki czyli dożynki w Krzewiu Wielkim

Krzewiowskie Ograbki czyli dożynki w Krzewiu Wielkim

4 września gmina Gryfów Śląski świętowała dożynki w sołectwie Krzewie Wielkie. Rozpoczęto je przemarszem barwnego korowodu dożynkowego spod krzyża przy wjeździe do Krzewia Wielkiego na plac przy świetlicy. Następnie odbyła się Msza Święta polowa w intencji rolników i mieszkańców wsi. Dożynki oficjalnie otworzyli sołtys Anna Wieliczko i burmistrz Olgierd Poniźnik.
Symbolicznym otwarciem uroczystości był natomiast tzw. koncert na trzy kosy w wykonaniu mieszkańców sołectwa Krzewie Wielkie. Okolicznościowe przemówienia wygłosili senator RP Rafał Ślusarz, burmistrz partnerskiego miasta Gryfice Andrzej Szczygieł oraz przewodniczący Rady Powiatu Lwóweckiego Daniel Koko.
Role starosty i starościny dożynek pełnili z wdziękiem Dorota Szczepanik i Mariusz Jagiełło.

W trakcie uroczystości wręczono Odznaczenia Honorowe „Zasłużony Dla Rolnictwa” nadane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela. Otrzymali je:  Bożena Jagiełło, Alicja Jagiełło, Janina Jakubowska, Józefa Łozińska, Anna Ochman, Justyna Wesołowska, Anna Zawisza-Paliwoda.
Z dużym zainteresowaniem dożynkowi goście obejrzeli wspaniałe przedstawienie „Powrót do przeszłości” w reżyserii Katarzyny Adamowicz, w którym wystąpiły dzieci z Krzewia Wielkiego.

Na dożynkach nie mogło zabraknąć zespołów folklorystycznych. Wystąpiły nasze lokalne grupy muzyczne: Sołtysowe Gryfinki, Rząsinianki i Gryfowianie, a także zespół Kargulinki z Lubomierza. Krzewiowskie Ograbki swoim występem uświetniła także Gryfowska Kapela Podwórkowa.
Z powodu deszczu nie odbył się niestety Turniej Sołectw, za to udało się przeprowadzić konkurs „Wejście na słup” o nagrody: sołtysa, burmistrza i przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Bezkonkurencyjny we wspinaniu okazał się Jakub Rogulski z Radoniowa, który błyskawicznie wdrapał się prawie na sam czubek 9 metrowego słupa.

Bardzo aktywnie w organizację dożynek włączyła się lokalna społeczność. Mieszkańcy Krzewia wykazali się wyjątkowymi umiejętnościami organizacyjnymi, a także wielką gościnnością. Słynne krzewiowskie wypieki i wyroby mięsne goście zapamiętają na długo. Nie zapomną zapewne także wyśmienitego żurku serwowanego przez panią Irenę Włodarek.
Dożynki zakończono wspólnym biesiadowaniem i disco polo party.
Krzewiowskie ograbki prowadziła, nad całością czuwała i do późnej nocy doglądała dyrektor M-GOK Anna Michalkiewicz wraz panią sołtys Anną Wieliczko.
Marzena Wojciechowska

Drukuj/generuj pdf

Na skróty