25.03.2011
Agnieszka Muszka

Kaplica nagrobna rodu Schaffgotsch

Kaplica nagrobna rodu Schaffgotsch

Zapraszamy wszystkich, którzy interesują się historią Dolnego Śląska i samego Gryfowa Śląskiego do odwiedzenia Kościoła pw. Św. Jadwigi w Gryfowie Śląskim. Obecny obiekt pochodzi z XVI w.

W samym kościele warta zobaczenia jest Kaplica nagrobna rodziny Schaffgotsch z 1545r. W kaplicy znajduje się epitafium rodu wykute z piaskowca i przedstawia naturalnej wielkości całopostaciowe rzeźby zmarłych. Nad nimi tablice, na których są napisy z Biblii oraz łacińskie inskrypcje odnoszące się do zmarłych. Poza tym epitafium ozdabiają płaskorzeźby męki i ukrzyżowania Chrystusa. Jest ono polichromowane i pozłacane. Jesienią 2010r. została ukończona  renowacja tak więc możemy podziwiać ją w całej okazałości.

 

Innymi ciekawymi elementami wyposażenia są:

  • drewniany szafiasty ołtarz z 1606r.,wykonany przez mistrza saksońskiego Pawła Mayera, niezwykle ciekawy ponieważ od strony zewnętrznej namalowane są sceny z życia Najświętszej Marii Panny i Chrystusa natomiast po otwarciu możemy podziwiać płaskorzeźby związane z męką i śmiercią Chrystusa. Ołtarz jest zamykany w okresie Adwentu  i Bożego Narodzenia a przez pozostały czas jest otwarty.
  • ambona z 1729r.
  • organy z XVIIw.,
  • chrzcielnica z 1578r.,
  • ołtarze boczne zXVII i XVIII w.,
  • scraffito na suficie nawy głównej.

Codziennie w godzinach 9:00-17:00 jest możliwość zobaczenia kaplicy przez okratowane drzwi wchodząc do kościoła wejściem bocznym od południowej strony. Natomiast wchodząc wejściem głównym zobaczymy nawę główną z ołtarzem.

 

Ponadto z historią i opisem kościoła zapoznamy się  przy wejściu głównym gdzie znajduje się tablica informacyjna.
Kościół nie jest na co dzień udostępniony dla zwiedzających, poza godzinami Mszy Świętych, w związku  z tym aby umówić się na zwiedzanie należy skontaktować się z Księdzem Dziekanem Parafii pw. Św. Jadwigi w Gryfowie Śląskim pod nr. tel. 757813253.

 

fot. Paweł Rubaj

Drukuj/generuj pdf

Na skróty