08.02.2012
Agnieszka Muszka

Jubileuszowe święto miasta

Jubileuszowe święto miasta

W tym roku Gryfów Śląski obchodzić będzie 770-lecie nadania praw miejskich. Z tej okazji zamiast tradycyjnych Kwisonaliów odbędzie się święto miasta w innej odsłonie – z historycznym, rycerskim i całkiem średniowiecznym ceremoniałem.

26 stycznia odbyło się posiedzenie komitetu organizacyjnego Kwisonaliów, który przekształcił się w komitet organizacyjny święta miasta z uwagi na 770-lecie miasta. Przygotowane będą jednodniowe uroczystości związane z tą bardzo ważną historyczną rocznicą. Mają się one odbyć 20 maja br. Do południa planowana jest konferencja popularno-naukowa na temat historii i współczesności grodu nad Kwisą. Wzięliby w niej udział wykładowcy wywodzący się z Gryfowa – m.in. prof. Jerzy Nowosielski z ASP w Warszawie, dr Jarosław Bogacki z Uniwersytetu Opolskiego, oraz autorzy publikacji książkowych nt. Gryfowa.

– Przy okazji tej znacznej rocznicy chcemy rozstrzygnąć wielki konkurs historyczny, który został ogłoszony w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gryfowie pod nadzorem Mieczysława Gnacha – mówi burmistrz Olgierd Poniźnik.

Na obchody zaplanowana jest również promocja wydanej właśnie przez Muzeum Przyrodnicze we Wrocławiu, przy drobnym wsparciu gryfowskiego samorządu, książki jednego z najznakomitszych gryfowian Kaspara Schwenckfeldta (1563-1609) – Pliniusza Śląska urodzonego w Gryfowie, tutaj był lekarzem miejskim, potem działał w Świeradowie i Jeleniej Górze a koniec swego życia spędził w Görlitz. Po wspomnianej prezentacji planowany jest barwny korowód historyczny w iście średniowiecznym stylu – a więc spotkanie przy dawnych historycznych bramach miejskich i rekonstrukcja nadania praw miejskich dla Gryfowa. Poza tym ma być dokonana także retrospekcja najważniejszych wydarzeń w historii miasta. Organizatorzy chcieliby, we współpracy z istniejącymi obecnie na Dolnym Śląsku bractwami rycerskimi, zorganizować pokazy turniejów rycerskich, ale także dawnych tańców i średniowiecznych w ogóle. A na koniec festiwal ognia. Takie są wstępne propozycje, które uszczegółowione zastana podczas kolejnych spotkań organizatorów uroczystości.

 

Ziemia Lubańska Nr 3(434)/2012

Drukuj/generuj pdf

Na skróty