07.04.2010
Agnieszka Muszka

Jarmark Wielkanocny

Jarmark Wielkanocny

28 marca, w Niedzielę Palmową, Burmistrz Gminy i Miasta Gryfów Śląski oraz Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury zaprosili mieszkańców na gryfowski Rynek , gdzie już po raz czwarty odbył się Jarmark Wielkanocny.

Ostatnia niedziela przed Wielkanocą obchodzona jest w Polsce bardzo uroczyście. Coroczny Jarmark służyć ma podtrzymywaniu tradycji wielkanocnych oraz promowaniu rękodzieła, które niestety często bywa zapominane na rzecz przedmiotów zakupionych w supermarketach.

 

Jarmark oficjalnie rozpoczął się o godz. 11.30. Otwarcia dokonał Burmistrz Gminy i Miasta Gryfów Śląski – Olgierd Poniźnik. Następnie dzieci z Przedszkola Publicznego w Gryfowie Śląskim programem pt. „Wielkanoc” rozpoczęły część artystyczną Jarmarku. Na zaproszenie Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury odpowiedziały wszystkie jednostki oświatowe z terenu gminy i każda przygotowała ciekawy, okolicznościowy program artystyczny. Miłośników ludowych rytmów nie zawiodły lokalne zespoły folklorystyczne. Na estradzie pojawiły się „Rząsinanianki”, „Sołtysowe Gryfinki” oraz zespół „Gryfowianie”.

 

Mieszkańcy Gryfowa Śląskiego mieli przyjemność podziwiać i zakupić wyroby rękodzielnicze przygotowane przez licznie zgromadzonych wystawców. Pod gryfowskimi arkadami, które niejednokrotnie tego dnia uchroniły twórców przed deszczem, na specjalnie przygotowanych stoiskach swoje wyroby prezentowali goście z Lubomierza, Olesznej Podgórskiej, Mirska, Płóczek Górnych, Pobiednej, Kwieciszowic, Proszówki, Wieży, Młyńska, a także nauczyciele i uczniowie z gryfowskich szkół – Szkoły Podstawowej w Gryfowie Śląskim, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych, Gimnazjum w Gryfowie Śląskim oraz Szkoły Podstawowej z Rząsin. Wyroby biżuteryjne i decoupage prezentowała grupa uczestników zajęć prowadzonych w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury.

 

Podczas tegorocznej edycji Jarmarku tradycyjnie odbyła się prezentacja konkursowa Stołów Wielkanocnych przygotowanych przez sołectwa z terenu gminy. Do udziału zgłosiły się trzy sołectwa, co wbrew pozorom nie ułatwiło pracy Jury. Po burzliwych obradach, jury konkursu w składzie: Przewodniczący – Sekretarz Gminy i Miasta Jerzy Andrzejczak, Teresa Polesiak, Elżbieta Kurec oraz Marzena Staliś ogłosiło werdykt. Konkurs wygrało sołectwo Krzewie Wielkie, II miejsce zajęła Proszówka, III miejsce dla Rząsin. Konkurs zwieńczyło wręczenie przez Burmistrza oraz Sekretarza pamiątkowych dyplomów i talonów wartościowych.

 

Warte podkreślenia jest, że Gryfów słynie z ciepłego przyjęcia gości. Podczas Jarmarku można było znaleźć chwilę wytchnienia przy gorącej herbacie i kawie, a także posilić się przygotowanym przez M-GOK tradycyjnym, świątecznym żurkiem. 

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim mieszkańcom i osobom przyjezdnym, którzy mimo zmiennej aury tak licznie odwiedzili Gryfowski Jarmark Wielkanocny.

 

Projekt Jarmarku został dofinansowany przez Powiat Lwówecki w ramach realizacji zadania publicznego z zakresu upowszechniania kultury.

 

A.Domino

Drukuj/generuj pdf

Na skróty