31.07.2014
Agnieszka Muszka

Izery smakują cały rok

Izery smakują cały rok

Tort piernikowy, mus truskawkowy z dodatkiem ostrej papryczki, zupa gulaszowa czy likier z aronii – takich i innych specjałów można było spróbować podczas Festynu Kulinarnego „Izery smakują cały rok”, który 6 lipca br. odbył się w Rząsinach.

Festyn Kulinarny zorganizowany przez Stowarzyszenie Klub Seniora w Rząsinach we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego i Stowarzyszeniem LGD Partnerstwo Izerskie finansowany był ze środków unijnych w zakresie małych projektów. W trakcie festynu przeprowadzony został Konkurs Kulinarny z atrakcyjnymi nagrodami. Do konkursu zgłosiły się 4 grupy i 3 osoby indywidualnie. Zaprezentowano 10 potraw, z których komisja konkursowa wybrała 3 nagrodzone.

Warunkiem przystąpienia do Konkursu Kulinarnego było nadesłanie przepisu do książeczki z przepisami oraz na jego podstawie przygotowanie i efektowne podanie dania finałowego. Dzięki powstałemu przy tej okazji imprezy wydawnictwu pt. „Izery smakują cały rok, czyli smakołyki nie tylko na obiad” wiele ciekawych przepisów przetrwa i będzie wykorzystywanych przez młode gospodynie. W konkursie I miejsce zajęli Piotr i Anna Biegusowie „Cynamonowa chata” za tort piernikowy, II – Małgorzata i Bronisław Makuchowscy za ciasto drożdżowe z rodzynką, rabarbarem i jagodą, a III – panie z Klubu Seniora działającego przy filii Biblioteki Publicznej w Uboczu – za zupę gulaszową. Wyróżniono ponadto dania przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Rząsinach i dania Klubu Seniora „Bielany” z Biedrzychowic.

W festynie uczestniczyli mieszkańcy Rząsin, Ubocza, Wieży, Gryfowa Śl., Olszyny i Biedrzychowic, a także osoby pochodzące z Görlitz i okolicznych miejscowości.

Poza ucztą przygotowano również kącik dla dzieci, w którym Halina Kocjan malowała buźki i najmłodsi uczestnicy mogli przemienić się na chwilę w pirata lub kotka.

Zachwyt wzbudzały nie tylko potrawy, ale również dekoracje wykonane przez wystawiających. Ciekawe kwiaty z warzyw zaprezentowane zostały przez Klub Seniora działający przy filii Biblioteki Publicznej w Uboczu, którego opiekunka – bibliotekarka Joanna Czerwiec – chętnie i cierpliwie tłumaczyła sposób wykonania każdej ozdoby. Wszyscy dobrze bawili się przy występach zespołu Rząsinianki oraz Kabaretu Grosik z Nowogrodźca. 

Festyn Kulinarny w Rząsinach to pierwsze tego typu przedsięwzięcie we wsi. Jego pomysłodawczynią była Dorota Proracka – prezes Stowarzyszenia Klub Seniora w Rząsinach. Zaangażowana jednak była cała wieś. Współpracowała m.in. Szkoła Podstawowa im. Alojsa Andrickiego, filia Biblioteki Publicznej w Rząsinach z bibliotekarką Jadwigą Miłan na czele, zespół folklorystyczny Rząsinianki i wiele, wiele innych osób, którym idea festynu przypadła do gustu.Drukuj/generuj pdf

Na skróty