19.01.2011
Agnieszka Muszka

Europejskie Centrum na finiszu

Europejskie Centrum na finiszu

W przedostatni dzień roku 2010 w obecności przedstawicieli Urzędu Gminy i Miasta miał miejsce odbiór techniczny prowadzonej od kilku miesięcy w budynku przy ul. Kolejowej 44 inwestycji, która umożliwi stworzenie Europejskiego Centrum Kulturalno Informacyjne.

Wspomniana inwestycja prowadzona jest we współpracy z partnerskim miastem Gryfowa – niemiecką Bischofswerdą – w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Saksonia. Podczas prac remontowych wymieniona została stolarka okienna i drzwiowa, przeprowadzono termomodernizację obiektu oraz dostosowano go do zadań, jakie zawarte zostały w projekcie. W trakcie remontu poprawiona została elewacja oraz zagospodarowany został teren przylegający do budynku. Jak zapewnia burmistrz Olgierd Poniźnik – odbiór techniczny z pewnością nie zakończy sprawy, bowiem zwłaszcza prace wykonywane na zewnątrz w warunkach jesienno-zimowej aury będą wymagały na wiosnę jeszcze kilku poprawek. Tymczasem wraz z odbiorem technicznym zasadnicza część inwestycji została zakończona. Teraz pozostaje wyposażenie placówki w niezbędne sprzęty dla pomieszczeń bibliotecznych i wystawowych, nad czym bardzo intensywnie pracuje zespół Biblioteki Publicznej w Gryfowie Śl. pod wodzą dyrektor Marzeny Wojciechowskiej.
ECKI będzie nowoczesną placówką łączącą w sobie m.in. bibliotekę, muzeum, salę wystawową i siedziby organizacji pozarządowych. I, co istotne, budynek będzie także przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, a jego położenie w pobliżu centrum miasta sprawi, że będzie jednym z najważniejszych punktów Gryfowa. ECKI to wyjątkowo udana fuzja polsko-niemieckiego kapitału kulturalnego, która z pewnością jeszcze długo będzie służyć mieszkańcom obu partnerskich miast. Otwarcie podwojów Europejskiego Centrum Kulturalno-Informacyjnego w Gryfowie Śl. już wiosną tego roku.

 

 

Ziemia Lubańska Nr 2(409) * 19.01-2.02.2011

Drukuj/generuj pdf

Na skróty