25.09.2014
Agnieszka Muszka

Echa publikacji

Echa publikacji

Gryfów na starej fotografii
Kilka dni po ukazaniu się artykułu nt. jednej z kamienic w powojennym Gryfowie odezwała się do nas pani, która rozpoznała siebie na zdjęciu sprzed lat. Dziś publikujemy list naszej czytelniczki wraz z komentarzem autorki tekstu, w którym widok sprzed lat wywołał całkiem konkretne wspomnienia. 

Gryfów na starej fotografiiKilka dni po ukazaniu się artykułu nt. jednej z kamienic w powojennym Gryfowie odezwała się do nas pani, która rozpoznała siebie na zdjęciu sprzed lat. Dziś publikujemy list naszej czytelniczki wraz z komentarzem autorki tekstu, w którym widok sprzed lat wywołał całkiem konkretne wspomnienia. 

Szanowni Państwo,

na stronie gryfow.pl, w artykule „Gryfów na starej fotografii” (opublikowanym pierwotnie w Numerze 16(493) Ziemi Lubańskiej – przyp. red.) odnalazłam kilka dni temu własne zdjęcie w wieku 7 lat. Pomógł mi w tym Stanisław Misiak, który mieszkał w domu obok, w czasie gdy ja wraz z rodziną mieszkaliśmy na ul. Źródlanej 13. Moją koleżanką ze zdjęcia jest Krystyna Łamarz, która zmarła w wieku dziecięcym. My zaś wyprowadziliśmy się z Gryfowa w roku 1965. Dziś mieszkam w Zielonej Górze i z dużym sentymentem wspominam ten okres mojego dzieciństwa. 

Wielokrotnie – jako dorosła kobieta – wracałam do Gryfowa i na ul. Źródlaną, i na prostopadłą do niej Felczerską, gdzie również mieszkałam kilka lat. Dziękuję serdecznie za to, że umożliwili mi Państwo tak niezwykłą podróż w czasie. Nurtuje mnie jednak pytanie, kto jest autorem zdjęcia i w czyich rękach się ono znajduje, jak również, czy dysponują Państwo większą liczbą fotografii ulicy Źródlanej i Felczerskiej. Jeżeli jest taka możliwość, proszę o podesłanie zdjęcia w jakości do druku, tak bym mogła je wywołać i umieścić na poczesnym miejscu w domowym archiwum.

Z góry dziękuję, w razie pytań pozostaję do dyspozycji. 

Pozdrawiam

Krystyna Gajda, z domu Darul

Barbara Grzybek, AP we Wrocławiu, Oddział w Lubaniu:

– Prezentowane w ZL fotografie kamienicy i dwóch dziewczynek pochodzą ze zbiorów Archiwum Państwowego we Wrocławiu. Tego rodzaju materiały archiwalne i inne udostępniane są użytkownikom na podstawie zamówienia w pracowni naukowej. W zasobach archiwów państwowych znajduje się wiele interesujących materiałów archiwalnych w tym fotografii (polecam Narodowe Archiwum Cyfrowe). Fotografie te wykonane zostały w 1959 roku w związku inwentaryzacją zabytków, jaką wówczas przeprowadzono.

Bardzo dziękuję, że Pani odpowiedziała na nasz apel. Archiwum Państwowe w Lubaniu wraz Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Gryfów Śląski planuje wydać publikację, w której znajdzie się więcej materiałów ikonograficznych z Gryfowa Śląskiego.


Drukuj/generuj pdf

Na skróty