27.04.2012
Agnieszka Muszka

Czysto w lesie, czysto w głowie

Czysto w lesie, czysto w głowie

Gmina Gryfów Śląski czynnie brała udział w akcji zorganizowanej przez świeradowskich leśników, którzy aktywnie uczestniczą w obchodach Międzynarodowego Dnia Ziemi ( 22 kwietnia ). 

Tym razem podjęli działania związane ze zbieraniem odpadów komunalnych, które w jakiś niepożądany sposób znalazły się tam gdzie być nie powinny, czyli w lesie. Las z natury jest środowiskiem, gdzie w naturalny sposób zachodzi obieg materii i energii, jednocześnie produkowany jest tlen, gromadzona woda, którą wykorzystujemy, chroniona jest gleba.

W dniu 24 kwietnia 2012 na obszarze niemalże 5 000 ha terenów leśnych i do nich przylegających, prawie 300 osób ratowała nasze piękne okolice i oczyszczało z tego, co człowiek tam pozostawił. Uczestnikami programu „czysto w lesie, czysto w głowie” są osoby, którym wartości przyrodnicze są cenne.

Swoją postawą pokazują, że są wrażliwi na spawy społeczne, swoim zaangażowaniem i pracą to udowadniają.

Dzięki tego typu akcjom, leśnicy izerscy przyczyniają się do edukacji i ich późniejszego i łatwiejszego powrotu do życia społecznego. Las będzie sprzątany na terenie 5 gmin położonych w najcenniejszych przyrodniczo fragmentach Nadleśnictwa Świeradów, które obfitują w dużą liczbę turystów: teren leśny wokół uzdrowiska w Świeradowie Zdroju i wokół jezior Złotnickiego i Leśniańskiego.

W akcji wzięła udział także grupa młodzieży z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gryfowie Śląskim.

Samorząd grafowski zapewnił dla swoich uczestników rękawice i worki na odpady, transport zebranych odpadów na wysypisko oraz transport uczestników.

Po zakończeniu porządkowania było ognisko oraz zasłużone kiełbaski.

 

 

Krystyna Samborska

Drukuj/generuj pdf

Na skróty