17.12.2019
Paweł Cerkanowicz

CZYSTE POWIETRZE SPOTKANIE INFORMACYJNE

CZYSTE POWIETRZE SPOTKANIE INFORMACYJNE

Smog to zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się mgły z dymem i spalinami. Zanieczyszczone powietrze to jeden z najczęściej poruszanych tematów przez media, a w sezonie jesienno-zimowym także przez mieszkańców.

Dla każdego z nas czyste powietrze to ważna sprawa. Dbałość o środowisko to przecież same zyski dla naszego zdrowia, dla naszych finansów, dla naszej przyszłości.

Gryfowski samorząd skorzystał z programu udzielania dotacji celowych osobom fizycznym oraz wspólnotom mieszkaniowym ze środków budżetu Gminy Gryfów Śląski na zadanie służące ograniczeniu niskiej emisji. Mieszkańcy naszego miasta, dzięki tej decyzji, mieli możliwość złożenia wniosku o dofinansowanie inwestycji polegającej na zmianie systemu ogrzewania w swoich domach.

Działanie to było realizowane w ramach programu „Ograniczenie niskiej emisji na obszarze województwa dolnośląskiego”. Władze Gryfowa Śląskiego zaciągnęły
w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu pożyczkę na łączną kwotę 715.453,38 zł, którą miasto spłacać będzie przez 5 lat.

Z oferowanej przez samorząd pomocy skorzystało 97 gospodarstw domowych (96 rodzin i 1 wspólnota mieszkaniowa). Wymiana starych pieców na nowe, nawet przy tej liczbie beneficjentów, z pewnością wpłynęła na poprawę jakości powietrza w naszej okolicy. Niestety, to nie jedyny element oddziaływujący na stan zanieczyszczenia.

Główną przyczyną powstawania smogu jest palenie w piecach nieodpowiednim węglem lub, co gorsza, substancjami szkodliwymi, liczba samochodów na naszych ulicach, przemysł… Te czynniki, przy dobrej woli, społecznej świadomości i zaangażowaniu, jesteśmy w stanie kontrolować i ograniczać. I mimo, że świadomość jest, to już z wolą
i zaangażowaniem bywają problemy.

By w dalszym ciągu poprawiać sytuację w zakresie czystości powietrza gmina przystąpiła do programu „Ograniczenie emisji zanieczyszczeń poprzez modernizację źródeł ciepła na obszarze Aglomeracji Jeleniogórskiej” w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych realizowanych przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego.

KARR z Jeleniej Góry wspólnie z Gminą Gryfów Śląski organizuje  20 stycznia 2020 r. o godz. 9.00 spotkanie informacyjne, które odbędzie się w sali posiedzeń Urzędu Gminy i Miasta Gryfów Śląski. Wszystkich zainteresowanych mieszkańców Gminy i Miasta zmianą systemów grzewczych oraz dofinansowaniem serdecznie zapraszam na to spotkanie.

Burmistrz Gminy i Miasta

Olgierd Poniźnik

Drukuj/generuj pdf

Na skróty