03.11.2010
Agnieszka Muszka

Coraz piękniej

Coraz piękniej

Długo oczekiwana rewitalizacja gryfowskiej starówki w końcu ruszyła. Pierwsze efekty już widać. Wszystko to dzięki sprawnej współpracy miejscowego ratusza i zarządów wspólnot mieszkaniowych, które się do programu zgłosiły.

Głównym motorem odnowy kamienic w obrębie rynku w Gryfowie jest obok samych władz, którym bardzo zależy na poprawie wizerunku miasta, Agencja Nieruchomości DOMATOR z Lubania, zajmująca się także zarządem wspólnot mieszkaniowych.

 

Obecnie będących pod zarządem naszej agencji a objętych programem rewitalizacji miasta Gryfów Śl., na których przeprowadza się remonty jest 6 budynków – mówi Piotr Wolniewicz z Agencji Nieruchomości DOMATOR. – W tym 4 ujęte w rejestrze zabytków, usytuowanych w ścisłej strefie ochrony konserwatorskiej, oraz dwa nie wpisane do wspomnianego rejestru. Restauracją objęte zostały m.in. renesansowe kamieniczki z bogatymi zdobieniami. Zarządcy opracowali dokumentację techniczną z kolorystyką elewacji włącznie. Jedna z kamienic została już odnowiona. Zakres prac objął m.in. wymianę pokrycia dachowego wraz z obróbkami blacharskimi, orynnowaniem, wymianą uszkodzonych i zużytych elementów więźby dachowej, odnowieniem elewacji z uwzględnieniem elementów architektonicznych – w szczególności portali oraz elementów kamiennych i metalowych. Niektóre budynki zostały także ocieplone. Dzięki wsparciu magistratu wspólnoty mieszkaniowe objęte programem rewitalizacji mogły skorzystać ze środków unijnych. Tę możliwość skrzętnie wykorzystał zarządca Piotr Wolniewicz, który chwali sobie dobrą współpracę z urzędnikami oraz służbami komunalnymi. Z pewnością kolejne odrestaurowane kamienice dodadzą blasku gryfowskiej starówce, a co za tym idzie przyciągną turystów i przyczynią się do rozwoju miasta.

 

 

Ziemia Lubańska Nr 21(404) * 3-17.11.2010

Drukuj/generuj pdf

Na skróty