29.04.2011
Agnieszka Muszka

Beatyfikacja Jana Pawła II

Beatyfikacja Jana Pawła II

Trzy dni będą trwały rozpoczynające się w sobotę uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II z udziałem co najmniej kilkuset tysięcy pielgrzymów. Po raz pierwszy od ponad tysiąca lat papież wyniesie na ołtarze swego bezpośredniego poprzednika.

Wydarzeniem poprzedzającym uroczystości będzie zapowiedziana ceremonia podniesienia płyty grobu polskiego papieża w Grotach Watykańskich i przeniesienia trumny do znajdującego się w pobliżu, również w podziemiach grobu świętego Piotra. Trumna pozostanie tam do niedzielnego poranka, a więc do mszy beatyfikacyjnej. Przed jej rozpoczęciem przeniesiona zostanie do bazyliki i tam ustawiona przed Ołtarzem Konfesji.

 

Pierwsza z trzech uroczystości beatyfikacyjnych to sobotnie czuwanie modlitewne na murawie Circus Maximus, któremu przewodniczyć będzie papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej kardynał Agostino Vallini.

 

Część druga czuwania modlitewnego oparta będzie na Tajemnicy Światła Różańca. Wykonany zostanie hymn "Aprite le porte a Cristo" (Otwórzcie drzwi Chrystusowi). Następnie głos zabierze kardynał Agostino Vallini, który nakreśli duchową i duszpasterską sylwetkę przyszłego błogosławionego.

 

Benedykt XVI będzie osobiście przewodniczył beatyfikacji Jana Pawła II 1 maja na Placu świętego Piotra. Informacja ta ma bardzo istotne znaczenie i stanowi odstępstwo od zasady, wprowadzonej przez obecnego papieża na początku jego pontyfikatu. Benedykt XVI zrezygnował z przewodniczenia uroczystościom beatyfikacyjnym powierzając to zadanie swym delegatom i dokonuje wyłącznie kanonizacji. Będzie to pierwsza beatyfikacja, jakiej dokona Benedykt XVI.

Drukuj/generuj pdf

Na skróty