10.06.2014
Agnieszka Muszka

90. urodziny księdza Jordanka

90. urodziny księdza Jordanka

2 czerwca br. 90. rocznicę urodzin obchodził ks. prałat Tadeusz Jordanek, który jest rezydentem gryfowskiej parafii pw. św. Jadwigi Śl.

Szacowny jubilat urodził się blisko Wadowic – w Kętach. Już jako dorastający młodzieniec czuł, że chce zostać księdzem. Plany chwilowo pokrzyżowała wojna, bo 1 września 1939 r. miał rozpocząć naukę w Gimnazjum u Księży Oblatów w Lublińcu. Wojenne losy księdza obfitowały w wydarzenia dramatyczne i mnóstwo cierpienia. Najważniejsze były jednak te łzy, które pojawiły się na widok tablicy z napisem Hirschberg – Jelenia Góra. 13 kwietnia 1945 roku Tadeusz Jordanek wrócił do rodzinnych Kęt. Gimnazjum, do którego nie dotarł w 1939 roku, rozpoczął 6 lat później. Potem z „Tygodnika Powszechnego” dowiedział się, że we Wrocławiu otwarte zostało Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne. Dotarł tam i ukończył je w 1954 roku. Święcenia prezbiteratu ks. Jordanek przyjął 13 czerwca tegoż roku z rąk bp. Michała Klepacza, Biskupa Łódzkiego. Pracę duszpasterską prowadził m.in. w Głuszycy, Oleśnicy i Wabienicach. W 1969 roku z woli Czcigodnego Sługi Bożego papieża Pawła VI otrzymał godność prałata. Od 1976 roku Tadeusz Jordanek był w Mirsku, a od kilku lat posługuje jako ksiądz-emeryt w Gryfowie. Parafianie z Mirska wspominają go do dziś jako otwartego, pełnego empatii duchownego. Potwierdza to także ks. infułat Władysław Bochnak, który opisał go jako kapłana odznaczającego się głęboką pobożnością, umiłowaniem Kościoła i postawą służebną, zaangażowanego w duszpasterstwo i dzielącego się miłością z powierzonymi jego pieczy parafianami.

2 czerwca br. w kościele parafialnym w Gryfowie Śl. jubilat sprawował pierwszą rocznicową Eucharystię. Natomiast 22 czerwca w kościele parafialnym w Mirsku bp Stefan Cichy, Administrator Apostolski Diecezji Legnickiej, będzie celebrował uroczystą Mszę św. dziękczynną, w której liczny udział wzięło miejscowe duchowieństwo, wierni, a także władze samorządowe Mirska i Gryfowa Śl. Swoją obecność zapowiedział m.in. bp Tadeusz Rybak oraz bp Adam Dyczkowski.

– Z okazji 90. rocznicy urodzin księdzu Tadeuszowi Jordankowi życzymy nieustającego zdrowia, siły w pełnieniu posługi kapłańskiej, wielu dobrych dni w gronie życzliwych ludzi, a także spokoju i radości ze wszystkiego, co jest wokół – mówił burmistrz Gryfowa Śl. Olgierd Poniźnik.


Drukuj/generuj pdf

Na skróty