06.06.2017
Agnieszka Muszka

775-lecie miasta Gryfowa Śląskiego – Kwisonalia 2017

775-lecie miasta Gryfowa Śląskiego – Kwisonalia 2017

2 czerwca w Gryfowie Śląskim był okazją do świętowania 775-lecia miasta oraz otwarcia XVII Kwisonaliów.
O godz.17:00, w kierunku Bulwaru nad Kwisą, wyruszył historyczny korowód. Na czele stanęło Bractwo Rycerskie „Syrokomia” z Zamku Kliczków, dalej  mażoretki i Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Red Swing Low” z miasta partnerskiego Gryfice, oficjalne delegacje z miast partnerskich, zaproszeni goście, radni miejscy, władze miasta, pracownicy Urzędu Gminy i Miasta oraz jednostek podległych, a także uczniowie i pedagodzy z gryfowskiego przedszkola i wszystkich szczebli gryfowskich szkół,  przebrani za książęta, księżniczki, rycerzy, damy dworu, kupców i mieszczan oraz przedstawicieli różnych rzemiosł w średniowieczu oraz mieszkańcy miasta.

2 czerwca w Gryfowie Śląskim był okazją do świętowania 775-lecia miasta oraz otwarcia XVII Kwisonaliów. O godz.17:00, w kierunku Bulwaru nad Kwisą, wyruszył historyczny korowód. Na czele stanęło Bractwo Rycerskie „Syrokomia” z Zamku Kliczków, dalej  mażoretki i Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Red Swing Low” z miasta partnerskiego Gryfice, oficjalne delegacje z miast partnerskich, zaproszeni goście, radni miejscy, władze miasta, pracownicy Urzędu Gminy i Miasta oraz jednostek podległych, a także uczniowie i pedagodzy z gryfowskiego przedszkola i wszystkich szczebli gryfowskich szkół,  przebrani za książęta, księżniczki, rycerzy, damy dworu, kupców i mieszczan oraz przedstawicieli różnych rzemiosł w średniowieczu oraz mieszkańcy miasta.

Uczestnicy korowodu, po przybyciu na Bulwar, byli świadkami rekonstrukcji nadania praw miejskich, w której rycerz Księcia Bolesława III Rogatki przekazał na ręce burmistrza akt lokacyjny dla miasta Gryfowa Śląskiego. Oficjalnego otwarcia XVII Kwisonaliów dokonał Burmistrz Olgierd Poniźnik wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Robertem Skrzypkiem.
Otwarcie święta było również okazją do wręczenia odznaczeń. Honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”  otrzymały Pani Marzena Wojciechowska – Dyrektor Biblioteki Publicznej w Gryfowie Śląskim oraz Pani Jolanta Kuczyńska – bibliotekarka w Bibliotece Publicznej w Gryfowie Śląskim.
Panu Witoldowi Mikosowi, Uchwałą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, przyznano „Odznakę Honorową Srebrną Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego” za zasługi dla rozwoju lokalnej i regionalnej społeczności poprzez swoją działalność społeczną i pracę zawodową.
Nie mogło zabraknąć również nadania  Odznaki Honorowej Gminy i Miasta Gryfów Śląski  „Złota Rybka” 2017 r. Jest ona przyznawana za zasługi na rzecz miasta Gryfów Śląski. W tym roku otrzymali ją: Pan dr Jarosław Bogacki – za niezwykle aktywną działalność promującą historię i teraźniejszość Gryfowa Śląskiego w regionie dolnośląskim, w Polsce, w Europie, za wielką życzliwość i szczególne przywiązanie do historycznych tradycji naszej „Małej Ojczyzny” oraz Pan Jan Wysopal – za wielkie serce i niezwykłe zaangażowanie w działalność społeczną, pielęgnowanie historii Gryfowa Śląskiego i jej promowanie w regionie jeleniogórskim.

Uczestnicy korowodu, po przybyciu na Bulwar, byli świadkami rekonstrukcji nadania praw miejskich, w której rycerz Księcia Bolesława III Rogatki przekazał na ręce burmistrza akt lokacyjny dla miasta Gryfowa Śląskiego. Oficjalnego otwarcia XVII Kwisonaliów dokonał Burmistrz Olgierd Poniźnik wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Robertem Skrzypkiem.Otwarcie święta było również okazją do wręczenia odznaczeń.

Honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”  otrzymały Pani Marzena Wojciechowska – Dyrektor Biblioteki Publicznej w Gryfowie Śląskim oraz Pani Jolanta Kuczyńska – bibliotekarka w Bibliotece Publicznej w Gryfowie Śląskim.

Panu Witoldowi Mikosowi, Uchwałą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, przyznano „Odznakę Honorową Srebrną Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego” za zasługi dla rozwoju lokalnej i regionalnej społeczności poprzez swoją działalność społeczną i pracę zawodową.

Nie mogło zabraknąć również nadania Odznaki Honorowej Gminy i Miasta Gryfów Śląski  „Złota Rybka” 2017 r. Jest ona przyznawana za zasługi na rzecz miasta Gryfów Śląski. W tym roku otrzymali ją: 

Pan dr Jarosław Bogacki – za niezwykle aktywną działalność promującą historię i teraźniejszość Gryfowa Śląskiego w regionie dolnośląskim, w Polsce, w Europie, za wielką życzliwość i szczególne przywiązanie do historycznych tradycji naszej „Małej Ojczyzny” oraz

Pan Jan Wysopal – za wielkie serce i niezwykłe zaangażowanie w działalność społeczną, pielęgnowanie historii Gryfowa Śląskiego i jej promowanie w regionie jeleniogórskim.


Galeria Zdjęć

„Projekt pn. Historyczne polsko-niemieckie spotkania na pograniczu kultur-775 lat Gryfowa Śląskiego Kwisonalia 2017 jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa przy wsparciu Euroregionu Nysa”


Drukuj/generuj pdf

Na skróty