29.09.2007
Agnieszka Muszka

300 tys. zł z Unii na założenie firmy

300 tys. zł z Unii na założenie firmy

Ponad 12 mld zł ma zostać wydanych do 2013 roku na tworzenie w Polsce nowych firm – wynika z wyliczeń GP. Te pieniądze mają głównie trafić tam, gdzie istnieje deficyt przedsiębiorczości: do obszarów wiejskich i małych miasteczek.

Dodatkowo z dotacji na założenie własnej działalności gospodarczej będą mogły skorzystać osoby bezrobotne i młodzi ludzie kończący edukację. Jest się o co starać, bo maksymalnie będzie można dostać nawet 300 tys. zł ze środków Unii Europejskiej.


– Na założenie własnej firmy w formie jednoosobowej działalności gospodarczej będzie można uzyskać maksymalnie 40 tys. zł. Jeśli zaś zbierze się kilka osób, które razem postanowią utworzyć spółdzielnię socjalną, to dostaną 20 tys. zł za każdą osobę – założyciela – tłumaczy Cezary Miżejewski.


To oznacza, że w przypadku gdy zbierze się pięć osób, mogą one liczyć nawet na 100 tys. zł. Tylko że w porównaniu ze środkami, które są dostępne w programie rolnym, te pieniądze będą trudne do wydania. Co prawda, nie jest wymagany wkład własny, ale tylko do 10 proc. całej dotacji można przeznaczyć na zakup środków trwałych. Resztę muszą pochłonąć wydatki, np. na obsługę prawną, rachunkową czy reklamę.


Plusem jest to, że dodatkowo przewidziano nawet roczny okres wspierania młodej firmy przez samorządy wojewódzkie. Może to mieć formę dodatkowej dotacji lub bezpłatnego dostępu do usług doradczych.


Kiedy te pieniądze będą dostępne? Raczej dopiero na początku przyszłego roku.


Pieniądze na inwestycje


Jeśli przedsiębiorcę interesuje zakup środków trwałych, to powinien poszukać możliwości wsparcia w regionalnych programach operacyjnych – radzi Cezary Miżejewski.


Jak zaznacza Jarosław Pawłowski z pomorskiego urzędu marszałkowskiego, w ramach RPO będą wspierane już działające przedsiębiorstwa.


Mikroprzedsiebiorca, czyli na przykład osoba prowadząca działalność gospodarczą, może ubiegać się o dotacje w wysokości blisko 200 tys. zł, w tym że 40 proc. wartości projektu musi sfinansować sama – mówi Jarosław Pawłowski.


Dodaje, że urzędu nie interesuje, kiedy powstała firma. Mogło to mieć miejsce tydzień temu lub rok temu. Warunkiem udziału w konkursie jest bycie przedsiębiorcą.


Autor: MARIUSZ GAWRYCHOWSKI


mariusz.gawrychowski@infor.pl


Zródło gazetaprawna.pl

Drukuj/generuj pdf

Na skróty